ثبت برند مواد غذایی

امتیاز شما به نوشته ای که دنبالش می کنید

ثبت برند مواد غذایی

ثبت برند مواد غذایی چگونه است؟
ثبت برند مواد غذایی و ثبت برند بسته بندی مواد غذایی به دلایل مختلف دارای اهمیت بسزایی است و از همین رو در سال‌های اخیر شاهد رشد چشمگیر و روز افزون متقاضیان حقیقی و حقوقی آن بوده‌ایم، به گونه‌ای که طبقات مربوط به برند مواد غذایی و همچنین بسته بندی، انبار، حمل و نقل و تبلیغات آن، از جمله شلوغ ترین طبقات ثبت برند است و این موضوع یکی از دلایل دشواری ثبت برند مواد غذایی در ایران محسوب می‌شود
در طول همه دوران، مواد غذایی نیاز اصلی انسان‌ها بوده و با گذشت زمان همواره از سوی فعالان تجاری و اقتصادی به عنوان بازاری کارآمد و مناسب برای تجارت شناخته شده است. با توجه به این نیاز هر روزه و نقش مهم آن در حفظ سلامت، مردم به دنبال برند های مواد غذایی معتبر و با کیفیت هستند چون به سلامتی خود و خانواده شان اهمیت می دهند. برند های مواد غذایی شامل زیرشاخه‌های متعددی هستند و لیستی طولانی را شامل می‌شوند.
همه مواد خوراکی آماده و غیرآماده در لیست برندهای مواد غذایی جای می‌گیرند که تنواع زیادی دارند. مانند انواع غذاهای آماده، انواع دسر ها، نوشیدنی ها، تولیدات صنعتی مانند بیسکویت و پفک و … و همه به نوعی برند غذایی محسوب می شوند. به همین دلیل شرکت ها و کارخانجات فعال در حوزه غذایی کشور اغلب به ثبت یک برند و یا علامت تجاری بسنده نمی کنند و با توسعه فعالیت های خود و تعریف طبقات برند خود هر روز برندی جدید برای خانواده جدید خود در بازار معرفی می کنند و اهداف و استراتژی های تبلیغاتی و بازاریابی خود را بر نشان تجاری مواد غذایی جدید استوار می کنند

شرایط ثبت برند مواد غذایی


از آنجایی که ثبت برند مواد غذایی به طور مستقیم با در نظر گرفتن سلامت مردم سرو کار دارد، محصولات غذایی حتماً باید از نظر بهداشتی تایید شوند و این تاییدیه را معمولاً وزارت بهداشت معاونت غذا و دارو صادر می کند. البته ممکن است مواد غذایی جز محصولات کشاوزی باشند که در این صورت از جهاد کشاورزی نیز می توان این تاییدیه را گرفت مانند ثبت برند حبوبات ، خشکبار ، پسته، زعفران، ثبت برند چای یا برنج . به علاوه تولیدکنندگان مواد پروتئینی و محصولات گوشتی نیز باید جهت ثبت برند از سازمان دامپروی کشور اخذ مجوز یا موافقت اصولی انجام دهند. به طور کلی ، چنانچه بخواهید برای ثبت هر نوع برندی اقدام کنید نیاز به مجوز از ارگان های مرتبط دارید و برای مواد غذایی نیز این مورد باید رعایت شود و بدون جواز ثبت برند مواد غذایی انجام نمی شود.

چهار گروه اصلی مواد غذایی وجود دارد که به شرح ذیل می باشد


_ گروه شیر و لبنیات : شیر، ماست، پنیر، کشک و بستنی.
_ گروه گوشت، حبوبات و مغزها: انواع گوشت قرمز و سفید و سایر حبوبات .
_ گروه نان و غلات: انواع نان، برنج، ماکارونی، گندم، جو و ذرت.
_ گروه میوه ها و سبزیجات: انواع میوه ها و سبزیجات.
نحوه ثبت برند مواد غذایی
اولین گام در نحوه ثبت برند بسته بندی مواد غذایی، داشتن یک اسم مناسب است که این اسم و لوگو باید توسط متخصص با در نظر داشتن زمینه فعالیت صورت گیرد و تابع قوانین تجاری جمهوری اسلامی ایران باشد.
۱- ابتدا باید مطمئن شوید که نامی که انتخاب کرده اید قبلا ثبت نشده باشد. به همین منظور باید از سایت اداره مالکیت معنوی استعلام بگیرید. الته استعلام برند را می توانید به طور رایگان به همکاران ما واگذار کنید تا برای شما استعلام گرفته و احتمال ثبت شدن یا نشدن آن را به شما اطلاع دهند.
۲- تهیه مدارک گفته شده در بالا، بعد از اینکه متوجه شدیم این برند قبلا ثبت نشده است.
۳- ثبت اظهارنامه ثبت برند در سامانه که تا نهایی شدن تایید برند و اخذ گواهی ده ساله حدودا ۵۰ روز به بالا گاها تا ۹۰ روز زما ن می برد.
لازم به ذکر است که این زمان به دلیل حجم زیاد پرونده ها و مدت زمان مورد نیاز ۳۰ روزه درج آگهی در روزنامه رسمی می باشد.
مدارک لازم برای ثبت برند مواد غذایی
ارائه شناسنامه و کارت ملی متقاضی
ارائه مدرک برای فعالیت داشتن در حوزه مربوطه که می تواند جواز تاسیس یا پروانه بهره برداری یا هر نوع مجوزی که در جهت فعالیت اخذ کرده باشید
ارائه ده نمونه از لوگو بصورت گرافیکی (ابعاد ۱۰*۱۰)
گواهی امضا از دفتراسناد رسمی جهت تایید حساب کاربری در سامانه ثبت
ارائه وکالتنامه وکیل در صورتی که وکیل امور ثبت برند و مراجعه به اداره را پیگیری می کند
تصویر کارت بازرگانی (در صورتی که از حروف لاتین استفاده نمودید)

Cresta Help Chat
Send via WhatsApp
تماس با نیکوثبت