تغییر موضوع فعالیت

امتیاز شما به نوشته ای که دنبالش می کنید
[تعداد:    میانگین: /5]

موضوع فعالیت هر شرکت که در بند ۲ اساسنامه آن ذکر می گردد، نشان دهنده هویت و اهدافی است که آن شرکت برای آن منظور تشکیل شده است. شخص حقوقی فقط درباره موضوعاتی می تواند عمل کند که در موضوع شرکت تصریح شده باشد . به این جهت اصولاَ کلیه شرکت ها موضوع شرکت را وسیع تعریف می کنند تا بتوانند کلیه اموری را که لازم باشد انجام دهند، 

تاکید اساسنامه نسبت به تعیین موضوع شرکت در جهت شفافیت و تبیین وظایف، اختیارات و تکالیف مسئولین شرکت تفسیر می شود. بر این اساس هیات مدیره و مدیران اجرایی شرکت نمی توانند سرمایه شرکت را در فعالیت های غیر موضوعه به کار گیرند. حال این موضوع به دلایل مختلف قابل تغییر یا الحاق به موضوع است که طبق صورتجلسه مجمع عمومی فوق العاده تنظیم و به امضا سهام داران می رسد .

اگر قصد تغییر موضوع و یا الحاق آن را داشته باشید، باید به این نکته توجه کنید که موضوع فعالیت شما باید مجوزی باشد. برای دریافت مجوز یک موضوع باید از مراجع ذی‌صلاح اقدام کنید. در انتخاب موضوع باید دقت داشته باشید. برخی از موضوع‌ها از لحاظ ماهیتی قابلیت اخذ مجوز را ندارند و برخی دیگر بدون نیاز به اخذ مجوز قابلیت ثبت دارند. موضوعاتی که نیاز به اخذ مجوز دارند شامل ۲۳ ماده می شود از جمله آن ها می توان به فعالیت های امور پولی و بانکی، شرکت های تعاونی ،امور مربوط به جابجایی مسافر، گردشگری و … اشاره کرد.