شرکت مسئولیت محدود

امتیاز شما به نوشته ای که دنبالش می کنید

شرکت با مسئولیت محدود که یکی دیگر از شرکت های تجاری در ایران هست  با داشتن حداقل ۲ شریک تشکیل میشود. بار تعهدی شرکت مسئولیت محدود بسیار پایین است و به میزان سهم الشرکه شرکا بستگی خواهد داشت. این نوع شرکت بیشتر برای امر بازرگانی و تجارت و یا اموری که نیازی به اخذ وام و اعتبار اسنادی با حجم بالا نیست قابل استفاده میباشد. برای ثبت شرکت با مسئولیت محدود صرفا داشتن دو شریک و حداقل سرمایه ۱۰۰٫۰۰۰ تومان و داشتن مدارک هویتی و اخذ گواهی سو پیشینه کافی خواهد بود.

اصولی که در شرکت با مسئولیت محدود باید رعایت کنیم

 1. تصریح نوع شرکت در نام شرکت : در اسم شرکت ، باید همیشه با مسئولیت محدود نوشته شود تا افرادی که با شرکت معامله می کنند، بدانند مسئولیتش محدود به سرمایه اش( ماده ۹۵ قانون تجارت ) است .
 2.  محدودیت مسئولیت شرکا : شرکا شرکت با مسئولیت محدود ، فقط به اندازه سرمایه خود در شرکت مسئولیت دارند، و ییشتر از آن هیچ گونه مسئولیتی ندارند. پس اگر شرکت زیان کند یا ورشکستگی او اعلام شده باشد و طلبکاران از قسمتی از طلب خود محروم شوند، حق مراجعه به شرکا ندارند.
 3.  آزاد نبودن انتقال سهم الشرکه : اگر چه شرکت با مسئولیت محدود، فقط به اندازه سرمایه خود در شرکت مسئولیت دارند، و مازاد بر آن هیچ گونه مسئولیتی ندارند . پس اگر شرکت زیان کند یا ورشکستگی او اعلام شده باشد و طلبکاران از قسمتی از طلب خود محروم شوند، حق مراجعه به شرکا ندارند.
 4. عدم انحلال شرکت در صورت فوت یا ورشکستگی شرکا: از آن جا که شرکت با مسئولیت محدود شرکت سرمایه ای است و شخصیت شرکا تا اندازه ای اهمیت دارد ، بنابراین فوت ، محجوریت یا ورشکستگی شرکا موجب انحلال شرکت نمی شود.
 5. رعایت تشریفات زیادتر ، در صورتی که تعداد شرکا بیش از ۱۲ نفر باشند : شرکت با مسئولیت محدود ، بین ۲ یا ۳ و احیاناَ ۵ نفر تشکیل می شود ، در این صورت چون تعداد کم است ، قانون ، نظارت مستقیم و شخصی شرکا را کافی می داند، اما گاهی تعداد شرکا بیش از ۱۲ نفر است ، در این صورت برای حفظ حقوق شرکا و نظارت بر عملیات مدیر شرکت ، قانون ، انتخاب هیات نظار و تشکیل مجمع عمومی را لازم دانسته است.
 6. سهم الشرکه نقدی باید تقدیم و سهم الشرکه غیرنقدی باید تقویم و تسلیم شده باشد. سهم الشرکه غیرنقدی ممکن است اختراع، تالیف ، کسب و پیشه انتفاع و دانش فنی باشد.

مدارک ثبت شرکت مسئولیت محدود

 1. دو برگ  تقاضا نامه شرکت با مسئولیت محدود 
 2. دو جلد شرکت‌نامه شرکت با مسئولیت محدود .
 3. دو نسخه صورت جلسه مجمع عمومی مؤسسین و هیئت مدیره
 4. فتوکپی شناسنامه و کارت ملی
 5. معرفی نامه نمایندگان، در صورتی‌که سهامداران و اعضا هیئت مدیره از بین اشخاص حقوقی باشند و ارائه تصویر روزنامه رسمی آگهی تاسیس یا آخرین تغییرات آن.
 6.  اخذ مجوز در صورت  نیاز
Cresta Help Chat
Send via WhatsApp
تماس با نیکوثبت